All Inclusive

šŸ‡·šŸ‡¼RW125

De eerste dagen in Rwanda zitten er op. We beleven van alles, bouwen er op los, spelen met kinderen, groeien naar elkaar toe en genieten van alles dat we ontvangen en ervaren. Het is echt een project dat naam all inclusive verdient.

Voortvarende start

In de korte Whatsapp berichtjes vertelden we al dat de reis zeer voorspoedig ging. Kleine haperingen zoals een vergeten pasoort(Marielle) of tas vol kleine flaconnetjes (Ilse) bij de controle konden de pret niet drukken of ons tempo tegenhouden. Dit werd in Brussel al prachtig uitgebeeld onder leiding van Jasper die een groep reisgenoten op de loopband tegelijk mee en tegen de stroom in liet roeien en verrassend genoeg kwamen ze vooruit de goede kant op. Dat was een mooie opsteker en een voortvarende start.

Nyarusange of toch niet?

We waren er helemaal klaar voor om meteen vanuit het vliegveld door te reizen naar Nyarusange. Tijd zat voor het donker zou worden en het was maar een krappe twee uur rijden. Maar bij het all inclusive concept van World Serants hoort dat je flexibel moet zijn en dat waren we ook.

Onze lokale partner Eglise Presbyterienne au Rwanda (EPR) had een guesthouse voor ons geregeld om ons te laten bijkomen van de reis. Dat wilden we ook weer niet afslaan en een lekker bed na een gebroken nacht is wel fijn. We werden onthaald met grote gastvrijheid en met maaltijden die een resort waardig waren. Zou dit de standaard zijn voor het hele project: patat, vlees, groente, mango, ananas, frisdank? We hebben even overwogen om er te blijven maar ons hart trok naar Nyarusange. We moesten nog wel even geduld hebben.

In de avond was het tijd om elkaar beter te leren kennen in een Speeddate waar mooie gesprekken ontstonden die zeker om een uitgebreider vervolg vragen.

Op donderdag brachten we in de ochtend een bezoek aan C(entre) P(resbyterienne) d’Amour des Jeunes. Een veilige plek voor straatkinderen en tienermoeders die er eenĀ  beroep leren en herstel van hun eigenwaarde ervaren. Hun verhalen waren ontroerend en getuigden van kracht en hoop. En ook al was het dan nog maar ochtend, er moest gedanst worden op deĀ  beat van de drums en verassend genoeg kwam later ook nog K3 langs.

Thuis voelen

Eindelijk reisden we dan op donderdagmiddag naar Nyarusange. Daar wachtte ons een warm welkom en prachtig Afrikaans gezang.Ā  Toen was het wel tijd om de ruime slaapkamers in te richten. Voor de vrouwen en de mannen stonden er kamers met stapelbedden en klamboes klaar. De mannen kregen de beschikking over een zeer riante kamer met indoorvoetbalveld. Helaas konden ze van die vrije ruimteĀ  maar kort genieten omdat de bouwkisten een plekje nodig haddden en de vrouwen hun algemene spullen bij de mannen onderbrachten.

Inmiddels waren de badkamerfaciliteiten ontdekt en met verwondering bekeken. In een klaslokaal waren 11 douchehokjes voor de vrouwen en 7 hokjes voor de mannen gebouwd.

Ook de andere faciliteiten van ons verblijf zien er tiptop uit. Het prachtige uitzicht, de heerlijke maaltijden en de mooie onderlinge verbinding zorgen er voor dat we ons snel thuis voelen in deze prachtig groene en uitnodigendeĀ  omgeving. Het geeft energie en spirit om hier te bouwen aan verandering, in de community en bij onszelf.

All inclusive revisited

Op vrijdag was het dan zo ver.We zouden gaan bouwen aan de klaslokalen voor de kleuters. Maar even geduld hebben hoort er ook bij. Eerst de veiligheidsinstructies en deĀ  uitleg dat een hamer geen zaag is en een waterpas een bubbeltje in het midden heeft. Ook dat hoort er bij, all inclusive.

De openingsceremonie kon helaas niet doorgaan omdat de burgemeester pas op dinsdag kan komen. Verandering van plannen kunnen we best hebben. We zijn flexibel.

We houden de eerste steen achter en zijn maar begonnen met de tweede, deĀ  derde en vierde steen enz. Ook hebben we nu wat meer tijd om te zorgen dat er een deur in het gebouw komt voor de opening.

Na uitvoerig overleg en strategisch beraad heeft iedereen wel een plekje op de bouw gevonden. Er worden stenen overgooid in stoere lijntjes. Er worden stenen gemetseld door ons en die worden weer verwijderd door de bouwvakkers. Het is all inclusive of niet. Het was een leerzame ochtend en gaandeweg groeit het vertrouwen en komt er meer samenwerking en taalles op gang.

Het resultaat na een dag mag er zijn. In dit tempo komt het dak er wel op, zeggen we optimistisch.

Kinderkaravaan

Natuurlijk hebben we ook de kinderen ontdekt.Of liever, de kinderen hebben ons ontdekt toen ze hoorden dat er een kinderprogramma voor hen zou zijn. Zonder veel publiciteit waren er meteen al zo’n zeventig kinderen. Heerlijk!

Mede door de uitstekende voorbereiding van Ingrid, die helaas thuis is gebleven in verband met ziekte in haar nabijheid, konden we meteen aan de slag. Er werd een geweldige enthousiaste middag neergezet. Dit smaakt naar meer.

Dankbaarheid

Tot slot is het fijn om onze dankbaarheid te delen. Dankbaar voor de grote gastvrijheid, het warme onthaal en de fijne band die we ervaren. Ook zijn we God dankbaar dat wij hier in Rwanda mogen zijn en ons mogen verbinden met de lokale gemeenschap en elkaar. We zijn God dankbaar voor het delen van geloof in goede gesprekken, in liederen die vanuit de hele goep zijn aangedragen, in de worshipavond die we mochten houden.

We zijn dankbaar voor dit all inclusive en blijven hier graag nog een poosje dienen.

Gertjan

 

Reacties op dit bericht

  1. Hi Renate. Wat zien de fotos er leuk uit en wat klinkt het al gaaf zeg! Dit beloofd een leuk project te worden.
    Hier hebben Raeven en ik zojuist een haarwasstraat gehouden.We zitten in een eco huisje zonder douche(naja, emmer met gaten)dus ook hier een beetje project vibes. Kus!

    Door Annette
    43 minuten geleden
  2. Hoi hoskos vast al gehoord van mama “echtpaar” grappig om te horen we hebben afgelopen avond spelletjes gedaan met nouk en veel gebabbeld #dikzak

    Door Noach
    33 minuten geleden

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd.


0/280